
Vida Péter vagyok a park alapítója
Honnan is indult a történetünk?
– Több évvel ezelőtt találtunk egy teknőst, amelyet befogadtam. Elkezdtem foglalkozni vele, és felkeltette az érdeklődésemet több faj iránt. Utánanéztem és egyre több állatot kaptam, így az évek alatt felépült egy nagyobb állomány. Amikor pár évvel ezelőtt Héhalomba költöztem, összesen hat teknősöm volt. Párommal, Erával közösen nekiláttunk felkeresni országszerte azokat a teknősöket, akikre gazdáik már nem tartottak igényt. Minden hétvégén jártuk az országot. Ennek köszönhetően egyebek mellett Bajáról, Ajkáról, Salgótarjánból, de Budapestről is hoztunk állatokat.
Úgy határoztunk, hogy a közönségnek is megmutatjuk a teknősöket. Ebben Bakos József, Héhalom polgármestere is partnerük volt., egy családi napon mutatkoztak be, ahol hatalmas sikert arattak. Azóta már több település óvodájába is ellátogattunk, ahonnan szintén pozitív visszajelzések érkeznek folyamatosan.

– Mindez erősített minket abban, hogy megéri ezzel foglalkozni. Elhatároztuk, hogy amennyi teknőst csak tudunk, megmentünk. Kezdeményezésünk országosan is egyedülálló, hiszen senki nem foglalkozik még teknősmentéssel a hozzánk leadott állatokat, gazdájuk bármikor megnézheti és láthatja a fejlődésüket, valamint azt, hogyan érzik magukat.
Az otthonban arra törekedünk arra, hogy minél több teknőst tudjunk befogadni, amelyek nem őshonosak hazánkban. Elsősorban ékszerteknősök érkeznek hozzánk.
Ezekből az 1970-es években rengeteget tenyésztettek.
Régen sok-sok kisgyermek kapott ajándékba belőlük egy-egy példányt, ezek azonban egy idő után, ahogy a gyermek felnőtt, a szülőkre maradtak, akik már nem tudnak törődni velük. Többnyire kidobták őket a tavakba… Ez azonban nem jó megoldás, hiszen veszélyeztetik az őshonos mocsári teknősök élőhelyét.
A hontalanná vált állatok egy része már az otthonban van.
– Jelenleg 16-féle teknősünk van, köztük víziek és szárazföldiek.
A polgármester támogatásának köszönhetően létrehoztunk egy trópusi házat is.
Ezenkívül több állatunk is van, így például zöld leguán, nyulak, tengerimalacok, emu, fácánok, cápaharcsa, aranyhalak, de sisakos kaméleon is.

A jövőben pedig szeretnénk bővíteni az állományunkat, és minél több gyermeknek természetközeli és állatbarát élményt nyújtani
A párommal az a célunk, hogy a településről a teknősotthon jusson az eszükbe az embereknek.
Bakos József polgármester a kezdeményezéssel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy egy percig sem volt kérdés számára, hogy mellé áll, látva a kezdeményezők odaadását, lelkesedését és elhivatottságát.
– Szeretnénk mindezt odáig fejleszteni, hogy egy saját fenntartású állatkert lehessen. A jövőben, amint lesz rá lehetőségünk, pályázni is fogunk, hogy tovább fejlődhessen az otthon.

